BBS for enveisplate og estimering av stålmengde, Plan for bøying av platestang BBS, i dette emnet vet vi om BBS av enveisplate og estimering av stålmengde armering brukt i plate. Vi vet at plate er svært viktig arbeid som overfører last trygt til bjelke og fra til søyle og last som virker på søylen trygt til jordbunnen.
Når vi starter vårt prosjekt og Fundament søyle og murverk og Beem når det er ferdig enn og viktigste arbeidet med å lage design av plate og hvordan lage BBS av enveis plate og estimering av Stål mengde og hvor mye mengde armering som kreves.
Hvis du beregner mengde stål som kreves for plate vil du gi ordre og kjøpe Stålmengde i henhold til krav, da du vet ekstra mye stål får korrosjon ved legging i åpent miljø som er skade på armering så vi bør kjøpe stål i henhold til krav og BBS av enveisplate hjelper deg å vite hvor mye stål som kreves for ditt takplatearbeid og for prosjektet ditt.
i dette emnet diskuterer vi om BBS av enveisplate. La oss diskutere takplate
● Takplate :- takplate er konstruksjonsdesign som legges over horisontal overflate på murvegg og bjelke og søyle. Det er en horisontal struktur laget av tung betong. I strukturell design er plate av tre typer
1) flat plate: – den horisontale strukturplaten som støttes direkte av søylen eller murveggen er kjent som flat plate. Den har ingen veggbjelke, egenlast og levende last av flat plate overføres direkte til søyle eller murvegg og deretter til fundamentet og deretter til jordbunnen.
.2) enveis plate :- platen som er støttet av bjelker på to motsatte sider kun i enkelt retning som er enveis plate. Det er derfor enveis platebøyning i én retning og last som virker på den, som er egenlast og levende last kun fordelt på to motsatte sider i én retning.
Hvis forholdet mellom lengre spenn og kortere spenn er lik eller større enn 2, bør vi ta i bruk enveisplate. Og den vil bøye seg i en retning som er lengre retning av Span. Stort sett har enveisplater to parallelle bjelker som bærer last som virker på den av platen.
● 3) toveis plate :- i toveisplate bæres den av bjelke på alle fire sider og last bæres i begge retninger. Og fordel belastningen på alle fire sider likt.
Det er grunnen til at den i toveis platen bøyes i begge retninger og motstand er gitt fra alle fire sider av bjelken for å tåle gravitasjonsbelastningen som virker på den ved dødlast og levende last. I toveisplateforholdet mellom lengre spenn og kortere spenn er mindre enn 2, så tok vi i bruk toveisplate.
Som vi vet er flat plate støttet direkte av søylen, så den har ingen bruk av sveivstang. To typer stang tilrettelagt for flat plate.
og andre rette stang med mindre dimensjon brukt som fordeling eller tverrstang og anordnet på toppen av platen over hovedstangen i lengre retning.
Som vi vet er det to typer stang som brukes i plate, en er hovedstang som også er kjent som sveivstang og den andre er distribusjonsstang.
På en måte er platehovedstang som er veivstang tilveiebrakt i strekksonen til plate som kun brukes i én retning med kortere spenn i bunnen av platen, og tverrstangen som er fordelingsstang er rett stang som legger over hovedstangen i lengre spenn.
Toveis skivehovedstang som er sveivstang brukt i bunnen av plate i begge retninger for lengre spenn samt kortere spenn. Og det er tverrstang brukt i toppen av plate som er rett stang brukt over hovedstang.
I gitt diagram er det tverrsnittsareal som inneholder x-aksen langs horisontal retning og y-aksen langs vertikal retning.
Det er to typer stål levert på én måte platearbeid, først er hovedstangen som vil bli gitt langs Y-aksen og den andre er fordelingsstangen som vil bli gitt langs X-aksen.
● i dette emnet må vi bestemme følgende
1) antall hovedstang brukt langs y-aksen
2) antall fordelingsstang brukt langs x-aksen
3) kuttelengde og effektiv lengde på enkelt hovedstang brukt langs y-aksen
4) kuttelengde og effektiv lengde på enkelt distribusjonsstang brukt langs x-aksen
5) estimering av armeringsbehov i BBS av enveisplate
Anta at vi har gitt følgende data
Lengde på plate (X)= 3000 mm ( x-akse)
Lengde på plate (Y)= 6000 mm ( y -akse)
Forhold = lengre spenn/kortere spenn
= 6000/3000 =2 det er et forhold mellom lengre spenn og kortere spenn er lik 2, så bør vi ta i bruk enveisplate.
Diameter på hovedstang Dm = 10mm
Diameter på fordelerstang Dd=8mm
Tydelig deksel på alle sider C = 25 mm
Tykkelse på plate H= 150 mm
Avstand mellom hovedstang Sm = 125 mm
Avstand mellom fordelerstang Sd= 150 mm
●1) antall hovedstang brukt parallelt med x-aksen og kortere spenn
Nm= antall hovedstang ?
Sm = avstand = 125 mm
Bredde langs Y = 6000 mm
Vi har formel for å beregne antall hovedlinje
Nm =( width_2 cover)/mellomrom)+1
Nm =( Y_2C/Sm) +1
Nm = (6000mm_2×25)/125mm+1
Nm = (6000_50)/125+1
Nm = 47,6+1 = 48,6 vi runde på 48,6 er lik 49
Nm = 49 us
●2) antall fordelingsstang brukt parallelt med Y-aksen i lengre retninger
Nd= antall distribusjonsstang ?
Sd = avstand = 150 mm
Bredde langs X = 3000 mm
Vi har formel for å beregne antall distribusjonsstang
Nd =(lengde_2omslag)/mellomrom+1
Nd =( X_2C/Sd) +1
Nd = (3000mm_2×50)/150mm+1
Nd = 2950 mm/150 mm +1
Nd= 19,66 +1 runder vi på 19,66 som 20 så
Nd = 20 +1 = 21 us
Cm1 = kuttelengde på enkelt stykke hovedstang
Cm1 = effektiv lengde + 2 (utviklingslengde) + 2 (lengde på skrå bøy) _ 2 bøy
Merk. Faktisk er dette på en måte plate slik at de har bruk av sveivstang eller bøyd opp stang bare i én retning og distribusjonsstang, og den har gitt utviklingslengde med leddseksjonen av søyle og plate .
Effektiv lengde = lengde på platen langs x akse_2 dekke
Utviklingslengde Ld=40d hvor d er diameteren til hovedstangen og hvis vi bruker M20 betongkvalitet og Fe415 stålkvalitet.
Skråbend lengde = D
Nå beregner vi verdien av D
D = tykkelse _2 dekke _ d
Hvor Tykkelse=H = 150 mm
Deksel øverst og nederst =2×25mm
d = diameter på hovedstangen = 10 mm
Footing all disse verdiene vi får
D = 150_2×25_10 =90 mm
Bøy d = 45° = d =10 mm
Vi har formel for å beregne skjærelengden på enkelt stykke hovedstang
Cm1= (lengde _ 2 deksel) +2 Ld + 1×0,42×90_2×10
Hvor vi har
Lengde på spenn langs X-aksen = 3000 mm
Deksel = 25 mm
Cm1 = (3000 _2×25) +(2× 40×10) + (1×0,42×90 mm) _2×10
Cm1 = (3000_50) + 800 mm +37,80 _20
Cm1 = 2950 +800 mm +37,8_20
Cm1 = 3767,8 mm
Cm1 = 3767,8 mm = 3,768 meter
Cm = total skjærelengde på hovedstang
Cm = Antall nos × skjærelengden på en hovedstang
Cm = Nm × Cm1
Cm = 49 × 3,768 meter = 184,632 meter
Vi har formel for vektberegning av hovedstang i Kilogram per meter
Vekt = (D^2/162)×L
Vi har Dm = diameteren på hovedstangen er 10 mm og lengden er 110,55 meter
Vekt =[ (10×10)/162]×184,632 kg/m
Vekt hovedstang Wm = 114 kg
Cd1 = kuttelengde på enkelt stykke fordelerstang
Cd1 = effektiv lengde + 2 fremkallingslengde
Effektiv lengde = lengde på fotfeste_2 deksel
Merk. Faktisk er dette enveisplate, så de har bruk av sveivstang eller bøyd oppstang bare i enkeltretning og fordelingsstang, og den har gitt utviklingslengde med leddseksjonen av søyle og plate.
Vi har formel for å beregne skjærelengden på enkelt stykke fordelingsstang
Cd1= (lengde på y-akse _ 2 deksel) + 2Ld
Utviklingslengde Ld=40d hvor d er diameteren til fordelingsstangen og hvis vi bruker M20 betongkvalitet og Fe415 stålkvalitet.
Hvor vi har
Bredde på plate y = 6000 mm
Deksel = 25 mm
Dd=8mm diameter på fordelingsstangen
Cd1 = (6000 _2×25) + 2×40×8 mm
Cd1 = (6000_50) + 320 mm
Cd1 = 5950 +320 mm
Cd1 = 3950 +320 mm
Cd1 = 6267 mm = 6,267 m
Cd = total skjærelengde på fordelerstang
Cd = Antall nr
Cd = Nd × Cdl
Cd = 21 × 6,267 meter = 131,67 meter
●8) vektberegning av fordelingsstang
Vi har formel for vektberegning av distribusjonsstang i Kilogram per meter
Vekt = (D^2/162)×L
Vi har Dd = diameteren på fordelingsstangen er 8 mm og lengden er 131,67 meter
Vekt =[ (8×8)/162]×131,67 kg/m
Vekt fordelingsstang Wd = 52 kg
Totalvekt = Wm + Wd
Totalvekt = 114 kg + 52 kg
Totalvekt = 166 kg
◆ Du kan følge meg videre Facebook og abonner på vår Youtube Kanal
Du bør også besøke:-
1) beregne egenlast av kolonne
to) beregne egenlast av bjelke per meter
3) beregne platelast per kvadratmeter
4) beregne egenlast av murvegg per meter
5) den ultimate bæreevnen til kolonnen
● beregner nå tommelfingerregel
Hvis vi ønsker å vite mengden stål som kreves for 1 kvadratfot
Vi har dimensjon = 3000×6000mm
Som er areal = 3m × 6 m =18m2
Konverterer nå kvadratmeter til kvadratmeter
1m2 = 10.764 sq.ft
118m2 = 18×10,764 sqft = 194 sq.ft
194 sq.ft enveis plate vi trenger ca 166 kg stål
For 1sq.ft = 166/194=0,86 kg
For 100 sq.ft trenger vi = 86 kg
1) Tommelregel for hovedstang
For 1 kvadratfot = 114/194 =0,59 kg
For 100 sq ft = 59 kg
2) Tommelregel for distribusjonsstang
For 1 kvadratfot = 52/194 =0,27 kg
For 100 sq ft = 27 kg
Forhold = mengde fordelingsstang/ mengde hovedstang
Forhold = 27/59 = 1:2,2 betyr det at hvis du ønsker å kjøpe hovedstang 10 mm dia og distribusjonsstang på 8 mm dia, husker vi at hovedstangen bare er mer enn det dobbelte av fordelingsstangen.